Menu

Bogini Freya

Marzec 1, 2019 - Aktualności - Blog Wiedźmy
Bogini Freya

Freya jest mi szczególnie bliska, może dlatego że utożsamia wszystkie cechy kobiecości ze zrównoważonym aspektem męskim. Freya to cudowna bogini, o matczynym sercu, ale kiedy trzeba ryknąć i zadziałać konkretnie przemienia się w prawdziwą wojowniczkę.
Fraya jest boginią płodności, miłości, magii, życia i śmierci. Rodowo pochodzi od Wanów. Była córką Njordhra żoną Odura i bliźniaczką Frejra. Jej córki to Hnoss i Gersim. Freja uwielbia wiosnę, kwiaty oraz muzykę.
Freja potrafi zmieniać swą postać. Kiedy chce pokonać długi dystans przemienia się  w sokolicę. Jej wierzchowcem jest dzik. Bogini posiada także rydwan zaprzężony w dwa białe koty. Najpiękniejsza opiekowała się obrzędem Seithr. Obrzęd, w którym czarodziejka wchodziła w trans, by przepowiedzieć przyszłość. Kobiety, które praktykowały siethr, znane jako Wolwa, wędrowały swobodnie po kraju rzucając zaklęcia i przepowiadając przyszłość. Kult Freyi zawierał orgiastyczne rytuały, które bulwersowały i przerażały chrześcijan. Połowa zabitych w bitwie należała do Freyi, połowa do Odyna. Połowa poległych wojowników trafiała do jej pałacu, często również , do jej siedziby – pałacu Folvang szły kobiety. To jej aspekt związany ze śmiercią i wojną. Freja uważana była za najpiękniejszą z bogiń. Była obiektem pożądania potworów, ludzi, karłów. Ponadto przynosiła szczęście, stąd bogowie chętnie gościli ją w Asgardzie. W Walhalii miała miejsce równe Odynowi. Jest ona najczęstszą bohaterką mitów. Powstało równie wiele pieśni na jej cześć. Kult bogini trwał do XIII wieku, później wiele z jej atrybutów przypisano Matce Bożej. W wielu językach germańskich piątek pochodzi od imienia Frei. Freja bierze pod swoją opiekę kobiety brzemienne oraz kochanków.
Freya utożsamiana jest z runą Gebo, która jak Freya potrafi równoważyć aspekty naszego jestestwa.

Kiedy warto przywołać boginie Freyę?
Przede wszystkim we wszystkich rytuałach związanych z kobiecością i płodnością. Freya ma niezwykły dar budzenia w nas lwicy. Z uwagi na fakt, że reprezentuje energie żeńskie, lunarne, przywołując ją warto palić srebrne świece opisane jej imieniem oraz symbolem Księżyca.

Do atrybutów Freyi należą:

Artefakty magiczne:

Pamiętaj, że wszelkie bóstwa i istoty wyższe należy przyzywać w kręgu, odpowiednio przygotowując swoja przestrzeń rytualną.
Przykładowa ewokacja Freyi:

“Freyo, bogini miłości, płodności, piękna, złota, magii, wojny i śmierci. Przyzywam Cię w tu i w teraz do mojej świętej przestrzeni. Obdarz proszę łaską tę w imieniu której będę czynić. O pramatko, zanoszę Ci moje pokorne prośby i błagania. Wypełnij mocą kobiecości  i wlej swoją nieujarzmioną moc.”

” Bogini Freyo, matko wszystkiego co delikatne a zarówno silne i wytrwałe, obdarz mnie bezwarunkową miłością i światłem. Niechaj moja kobiecość rozkwita i rozbrzmiewa wszystkimi odcieniami i wibracjami Wszechświata”

” Niechaj z mocą Freyi to co uśpione zostanie obudzone. Niechaj moc osobista ujrzy światło dzienne. Niechaj wewnętrzne światło moje rozpali się jasnym płomieniem na każdym z możliwych poziomów. Budzę moc pełnej i spełnionej kobiety integrującej swoje przeciwieństwa. Niechaj wzrastam w praenergii Wszechświata”

Nie zapomnij, by po rytuale złożyć ofiarę Freyi. Spokojnie, krwi przelewać nie musisz, wystarczy biała świeca dziękczynna obsypana kaszą, świeżymi kwiatami i orzechami.

Buziaki i serdeczności!

Abigail