Menu

Prognoza na środę – 20.03.2019 – Pierwszy dzień astrologicznej wiosny!!!!

Marzec 20, 2019 - Aktualności - Wiedźmie prognozy
Prognoza na środę – 20.03.2019 – Pierwszy dzień astrologicznej wiosny!!!!

Wschód słońca: 5:40
Zachód słońca: 17:47
Dzień trwa 12 godz. 7 min
Znak zodiaku urodzonych 20 marca to Ryby
Faza Księżyca: okołopełniowa
Księżyc w znaku Panny
Najbliższa pełnia: 21 marca
Najbliższy nów : 5 kwietnia
79 dzień roku, do końca pozostaje 286 dni
Do końca astronomicznej wiosny pozostają 92 dni
Pusty przebieg Księżyca od 16:21 do końca dnia

Co nam przyniosą tranzyty planetarne w dniu dzisiejszym?
05.12 opozycja Księżyca z Neptunem – Emocjonalna introspekcja, próba konfrontacji z problemami osobistymi.
09.15 trygon Księżyca z Saturnem – Umocnienie się w swoich postanowieniach, odzyskanie równowagi psychicznej.
09.34 opozycja Księżyca z Merkurym – Trudny wybór, konsternacja, działanie wbrew logice.
12.41 trygon Marsa z Plutonem – Nieliczenie się z radami i wskazówkami przyjaciół, niewłaściwe zachowanie, skłonność do przesady.
15.03 trygon Księżyca z Plutonem -Drobne sukcesy w sprawach uczuciowych, zadowolenie z wyników w samodoskonaleniu i pracy nad sobą.
15.10 trygon Księżyca z Marsem – Przeforsowanie własnego zdania, sukcesy partnerskie i towarzyskie.
15.26 sekstyl Merkurego z Saturnem – Stopniowy rozwój podjętych uprzednio działań, doskonalenie realizowanej koncepcji.
16.21 kwadratura Księżyca z Jowiszem – Nieliczenie się z radami i wskazówkami przyjaciół, niewłaściwe zachowanie, skłonność do przesady.
22.58 Słońce wchodzi do znaku Barana – duża inicjatywa, wysoka aktywność, doskonała przedsiębiorczość, ryzykanctwo, sarkazm, brak ogłady, zapalczywość

Dziś pierwszy dzień astrologicznej wiosny.
Topienie marzanny to jeden z niewielu starosłowiańskich obrzędów, który do dziś jest kultywowany, choć w zależności od rejonu – w różny sposób. Marzanna to według ludowych podań słowiańska bogini, która symbolizowała śmierć. Niektórzy uważali ja wręcz za demona.
Gdy po jesieni obumierała natura, wierzono, że to przez marzannę – stąd utożsamianie jej z zimą. Śmierć marzanny zgodnie z ludowymi wierzeniami oznaczała budzenie się przyrody do życia, a więc początek wiosny. W tym dniu boginię zastępowało inne słowiańskie bóstwo – Jaryła, które symbolizowało zieloną porę roku.
Zgodnie z podaniami, by nastała wiosna, należało uśmiercić marzannę. Symbolem marzanny była kukła, którą starosłowiańskim zwyczajem palono lub topiono. Wierzono, że obrzęd ten to pewnego rodzaju ofiara mająca zapewnić przyszły urodzaj.
Kukła marzanny wykonywana była ze słomy, płótna i licznych ozdób (korali i wstążek). Najpierw kukłę po wszystkich domach na wsi obnosiły dzieci, które dodatkowo trzymały w rękach gałązki jałowca. W trakcie tego obrzędu marzanna była wkładana do każdego mijanego zbiornika z wodą, co miało symbolizować jej podtapianie.
Pod koniec dnia kukłę zabierali starsi mieszkańcy wioski i wyprowadzali poza granicę wsi, a następnie podpalali i wrzucali do wody. Zwyczaj symbolicznego uśmiercania marzanny był przez długi czas uznawany za pogański i nawet krytykowany przez kościół katolicki. Mimo tego, tradycja przetrwała i do dziś jest kultywowana w rożnych rejonach Polski.
Symboliczne uśmiercanie marzanny odbywa się w pierwszym kalendarzowym dniu wiosny. Najczęściej w obrzędach topienia marzanny uczestniczą dzieci i młodzież szkolna lub ludowe lokalne zespoły. W niektórych regionach kraju marzannę się topi, w innych najpierw pali. Na Śląsku poza typowym topieniem Marzanny kultywuje się też zwyczaj „chodzenia z gaikiem”. Gaik to sosnowa gałązka ozdobiona wstążkami i innymi ozdobami. Symbolizowała ona nadejście wiosny i rozkwit przyrody. Po wrzuceniu marzanny do wody, mieszkańcy wracali do wsi z samym gaikiem i obnosi go po domach, by nadchodząca wiosna przyniosła gospodarstwom dobrobyt. Czasem świętowanie pierwszego dnia wiosny kończyło się biesiadą.

Wspaniałości życzę!
Abigail

Materiały źródłowe: http://abigail-art.pl/2018/08/21/materialy-zrodlowe/